Ring- och socialträning!

Då var jag och Jill hemkomna efter jättetrevlig och framförallt supernyttig träning för min lilla yrhätta ;). Där var riktigt många hundar, cirka 20 stycken skulle jag tro så Jill hade fullt upp med att kolla in dem i början vilket ledde till mindre bra följsamhet som ni säkert förstår :).

173

Efter en stund så lugnade hon ner sig började intressera sig för mig också faktiskt och då gick genast övningarna lite lättare ;). Många utav de bra övningarna bestod av olika slags socialträning som tex slalom mellan deltagarna, möten utan att hälsa m.m. Efter halva tiden var det fikadags, kaffe med bulle och kaka för 10 kr. Billigt och mysigt värre 🙂

174

Sen körde vi på igen och då med lite ringträning och avslutade med kläm och känn. Det var speciellt detta moment jag var nyfiken på hur Jill skulle reagera på men det gick till min lättnad alldeles utmärkt : D. Känns så skönt med den vetskapen inför kommande utställningar. Även Anette var jättenöjd med hur Zacco skötte sig så det var två nöjda mattar som åkte därifrån. Och det är ingen tvekan om att vi ska åka dit nästa onsdag igen 🙂

 

Kategorier:Uncategorized

4 svar »

  1. Det är så roligt när det går bra! 🙂 man blir riktigt peppad! Jag längtar riktigt mycket till lördag då man får träffa alla igen!

    Kram

  2. Va härligt!! Ja på tal om att längta till lördag, det görs det här med kan jag säga, mycket 🙂
    Kramen ❤

  3. Ja det var kul igår 🙂
    Ja och som tur är så får Zelda nog vara med för höglöpet verkar vara över för denna gång 😉

    Kramen tbx ❤