Fredag…igen ;)

Japp så var det fredag igen och en ledig sådan :). Eller ledig och ledig, först var jag och Tindra hos Marie-Louise för en koll och hon behövde inte ens massera henne utan gav henne ok-stämpel :D. Det fanns inget som helst kvar av hältan, varken i rörelse eller i muskler utan hon är i topptrim igen :D. Jag visste ju att hon var ohalt men det är så skönt att veta att musklerna är precis så degiga och fina som de ska vara 😉 :).

Efter detta var det mötes-dags om vår fina tidning Kalvbladet som jag är med i. Vi fixade till det sista och så blev jag bjuden på lunch också, vilken lyx!! Tack Ingela för detta :).  På vägen hem igen så var jag bara tvungen att fota dessa fina Highland Cattle, visst är de häftiga med sin päls och långa horn? 🙂

DSC_0001 (2)

DSC_0002

Men de gör sig helt klart bäst innanför ett  staket, hade inte velat träffa på dom annars för kor, oavsett sort, är allt lite lömska djur 😉 :D.

Nu så väntar vi på finbesök igen av Maria, Noah och Atlas. De ska stanna hela helgen 😀 och vara snälla och vara hundvakt åt Zelda & Tindra imorgon då vi åker med Jill till Västra Pudelklubbens inofficiella  utställning i Bagheera-hallen i Varberg. Men nu om en liten stund väntar en tur till stranden för lite frisk luft och där kommer syrran också möta upp :). Vi får väl se om jag hinner med er sedan här men jag kommer att göra ett gott försök iallafall 🙂

Ha det gott alla!

Kategorier:Uncategorized

2 svar »

  1. Jag älskar de djuren, därför var jag ju bara tvungen att stanna när jag körde hem från dig och plåta
    dem också 😉 Fast jag vill också gärna ha något, typ ett staket, mellan dem och mig 😉
    Fina bilder!!
    Kramen