Ja för att kalla detta en ringrapport hade varit att fara med osanning för denna gång har jag definitivt inte samma koll som jag brukar ;). Värmen, ingen som kunde hålla tjejerna samt ingen utställningskatalog, ja då är det inte lätt att kunna leverera en ringrapport ska jag säga men lite foton DET kan jag leverera ;). Så med ett öga i nacken på Zelda & Tindra som dock inte såg så rymningsbenägna ut precis..
..stod jag halvt hängandes in i tältet framför alternativt inklämd mellan två tält, allt för att kunna fota så säg inte att jag inte försöker 😉 :D. Och har ni namnen på mina frågetecken och resultat så säg gärna till!!
Först att äntra ringen var juniorhanarna, Leiionspitz Yippee Yazzo samt Zeldas Thunderball (excellent CK)..
..följda av öppenklasshanen Leiionspitz Wildstar Whooper (excellent CK).
Championhanar, Balule Cactus (excellent CK), Leiionspitz Unforgettable Urax..
..samt Morten av Geehrbacch (excellent CK och SE UCH idag).
Bästa hanhundsklassens resultat 🙂
I juniorklass tikar var de hela 7 stycken fina tjejer,
Euphoria v disse kaante kuunder & Polkas Valpar Geisha (excellent)
Polkas Valpar Noblesse (excellent CK, Btkl 3:a reservcert) & Visca von der Pferdekoppel (excellent CK)..
Zeldas Kola Kolanut (excellent CK, btkl 2:a CERT).
I unghundsklass tikar var Jill ensam startande och fick ett excellent 🙂
Championklass tikar: Essmanias India (excellent CK, btkl 4:a)..
..Zicatas Kessi of Benji (excellent CK, btkl 1:a CACIB)..
..Bahana v disse kaante kuunder.
En tik i veteranklassen: Bernou Vom Pomeranzengarten (excellent CK BIR-veteran)
Bästa tikklass med detta resultat 🙂
BIM Zicatas Kessi of Benji & BIR Balule Cactus 😀
Så det var väl det hela, inte en av mina bästa ringrapporter men man kan ju inte alltid vara på topp eller? Bilder fick ni ju iallafall även om det var lite klent med namn och resultat men håll tillgodo iallfall 🙂
Ha det gott alla!
Kategorier:Uncategorized


















