Kanske man skulle byta ras?

Ja för finns något hjärta som inte smälter av att mötas av detta?

004

Denna lilla ursöta kees-valp på 9 veckor heter Fia och är Siv & Rogers senaste tillskott till familjen som vi fick äran att träffa idag när vi var på besök hos dem på Ljungudden. Jisses vilken go liten tjej och så otroligt söt att man nästan, men bara nästan ;), funderar på att byta ras för vem kan motstå denna uppsyn?

007

Vi tog oss en liten promenad ner till sjön och vem var först i vattnet tro? Ja inte var det denna sessan iallafall 😉

019

Utan den yngsta i sällskapet som tyckte att detta med vatten är hur kul som helst, ja så kul att matte fick sätta på kopplet för att säkert veta var hon hade henne 😉

017

Liten blöt Fia 🙂

024

Vi fick en liten extra lyxig söndag då vi bjöds på middag, tack Siv & Roger, och under tiden vi åt så hade Nappe & Fia fullt upp med att busa 🙂

031

043

Och inte hänger man storebrorsan ostraffat i svansen inte 😉

037

Zelda däremot intog en väldigt avslappnad stil och betraktade hellre det hela lite på avstånd 🙂

045

Och är man bara 9 veckor och håller igång på detta sätt är det inte konstigt alls att man blir väldigt trött och somnar på de mest osannolika ställen..

048

Fast det är klart sömnen kanske bättrades på av eventuell odör från stövlarna 😉 😀

Ha det gott alla!

Kategorier:Uncategorized

4 svar »

  1. Vansinnigt söt valp! Jag har ju själv haft en och kan verkligen rekommendera dom. Pälsvården är inte värre än hos eurasiern, snarare lättare.

  2. Javisst är hon Berit, helt bedårande!! Är faktiskt väldigt förtjust i keeshound också men kan inte tänka mig att byta ras hur goa de än är 😉 🙂

    Ha det gott!