Dagen efter vi anlände till Pestana var det dags för en ”Bushwalk” i gryningen tillsammans med vår ypperliga guide Arthur!

Promenaden gick på rad med max 2 meters mellanrum i en privat park för en lektion i allt från bajs till bohålor ;). Inga djur i sikte denna gång och det var inte meningen heller, tanken var att vi skulle lära oss lite mer om djur och natur omkring oss, de vilda djuren fick vi i massor senare på dagen istället. Naturen var väldigt karg och färglös som synes..


Men har det inte regnat ordentligt på 3 år så kan man inte vänta sig nåt annat heller för den delen.
Framåt eftermiddagen var det åter dags för att äntra safaribilen för en ”Sunset Game Drive” vilket innebar en tur i samma park för att förhoppningsvis äntligen få se lite vilda djur och den förhoppningen infriades minsann 🙂






När det började skymma stannade vi vid en liten sjö för en ”Sundowner”, med andra ord en drink i solnedgången serverad från flaket av allas vår toppenguide Arthur 🙂

När mörkret lagt sig så vände vi åter till våran lodge för en god natts sömn, ja en spännande heldagstur i Krugerparken väntade ju dagen efter och det var något som innebar uppstigning redan vid 05,15! Men vad gör man inte för att till exempel få se dessa djur i full frihet?

Men mer om vår fantastiska safaritur i nästa inlägg, som förhoppningsvis kommer imorgon 😉
Ha det gott alla!
Kategorier:Uncategorized
Vilka härliga bilder, nu längtar vi ännu me efter vår resa!
Tack så mycket! Och jag är avundsjuk på eran resa, skulle lätt kunna åka snart igen 😊